Hoş Geldiniz MaviForum Güncel Paylaşım Eğlence Sohbet Forum Sitesi

MaviForum.Net Sitemizde Sizlerde Paylaşım yapmak için Lütfen kayıt olarak sınırsız şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Hadi Ne duruyorsun Şimdi kayıt ol Sende    Kayıt ol

Vurgun yemek nasıl olur

anatoLya

Yönetici
Site Sahibi
Admin
Katılım
9 Ağu 2023
Mesajlar
302
Tepkime puanı
18,008
Puanları
180,402
Konum
Kimeneki
Vurgun Yemek Nasıl Olur
İnsanlar yüzyıllardır su altına sadece zevk veya merak için değil inci mercan sünger gibi şeyleri çıkarıp geçimlerini sağlamak için de dalmışlardır.

Deniz seviyesinde hava basıncı l atmosferdir. İnsan vücudunun solunum ve dolaşım sistemi bu basınca ayarlıdır. Ancak suyun içinde derine gittikçe her 10 metrede basınç l atmosfer daha artar. 30 metre derinlikte su basıncı 3 atmosferdir yani bu derinlikte vücudumuzun her santimetrekaresine suyun yaptığı basınç yüzeye oranla üç mislidir.

Hiçbir gereç kullanmadan 30 metre derinliğe inildiğinde akciğer kapasitesi dörtte birine düşer kan basıncı artar vücut ısısı düştüğünden kalbin atış hızı artar bilinç bulanıklığı başlar. Bu nedenle yardımcı gereç kullanmadan 30 metrenin altına inmek tehlikelidir.

Ancak tüple dalışın da kendine özgü sorunları vardır. Derinde dış basıncın yüksek olmasından dolayı tüpten solunan havanın içindeki oksijen azot gibi gazlar dokulara daha küçülmüş bir hacimle dağılırlar.

Eğer su yüzeyine süratle çıkılırsa basıncın azalmasıyla bu gazlar da süratle genleşir. Oksijen dokularda kullanıldığından sorun yaratmaz ama Özellikle azot gazı damarlarda süratle genleşerek damar tıkanıklığı akciğer yırtılması ve hatta felç gibi önemli vücut hasarlarına yol açar.

Bu şekilde vurgun yiyenler süratle basınç odalarına alınırlar. Burada tekrar vurgun yediği derinlikteki basınç verilir ve dengeli olarak azaltılır. Bir başka önlem de vurgun yiyeni aynı derinliğe tekrar indirmektir.

Vurgun yememek için yüzeye yavaş çıkmalı hatta belirli derinliklerde beklenmelidir. İdeal çıkış hızı dakikada 20 metre olup pratikte eğitmenler bunu dalgıç adaylarına 'yüzeye gelen en küçük bir hava kabarcığından daha hızlı çıkma' şeklinde öğretirler.
 
icon
icon
 
2,888Konular
3,007Mesajlar
48Kullanıcılar
AyışığıSon üye
Üst Alt