Hoş Geldiniz MaviForum Güncel Paylaşım Eğlence Sohbet Forum Sitesi

MaviForum.Net Sitemizde Sizlerde Paylaşım yapmak için Lütfen kayıt olarak sınırsız şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Hadi Ne duruyorsun Şimdi kayıt ol Sende    Kayıt ol

Rota virüsü nedir, nasıl bulaşır? Rota virüsü belirtileri

AceLya

Yönetici
Admin
Grafiker
Katılım
29 Şub 2024
Mesajlar
417
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Rota virüsü nedir, nasıl bulaşır? Rota virüsü belirtileri

Aşırı kusma, ishal ve halsizlikle ortaya çıkan ve sıvı kaybetmeye bağlı olarak ölümlere kadar önemli sonuçlara neden olabilen rota virüsü, özellikle çocuklar arasında yaygınlaşıyor. Peki, rota virüsü nedir, nasıl bulaşır? Rota virüsü belirtileri

ql463-ELH02SOXjqkn0iFw.jpg

Rotavirüs, Reoviridae ailesinde yer alan çift iplikçikli RNA virüslerinin bir cinsidir. Rotavirüsler, bebekler ve küçük çocuklar arasında ishalli hastalıkların en yaygın nedenidir. Dünyadaki neredeyse her çocuk beş yaşına kadar en az bir kez rotavirüs ile enfekte olmaktadır.
UZw6ewHjF0aR2ta-H9RhHw.jpg

Rota virüsler ishalin ortaya çıkmasından önceki günlerde de dışkıda bol miktarda bulunur. Bulaşma; dışkı ile kontamine (bulaşık) su ve gıdalarla olur. Özellikle kreş, bakımevleri ve çocuk hastanelerinde salgınlar görülebilir. Aile içi yayılım sıktır.Hastalık en çok 4-5 yaş arası kreş, bakımevinde kalan çocukları etkilemektedir.
nZmB0WfNN02CiwBngkc8oQ.jpg

Başlıca belirtileri genellikle 48 saatten az süren kuluçka dönemini izleyen ateş, kusma ile başlar. Sık, sulu, özellikle çok kötü kokulu kansız ishal belirtilere eklenir. İshal 5 - 7 gün sürebilir.
rZKlNBdywUWJomYE99JK9g.jpg

Özellikle süt çocuklarında kusma, ishal nedeniyle dehidratasyon gelişebilir. Bağışıklık sistemi yetersiz olan hastalarda hastalık daha uzun ve ağır seyir gösterir.
SwuxEotzz0CjnooxVyOc3A.jpg

Genel hijyen önlemleri bulaşmayı azaltır. El yıkama, enfekte vakaların izolasyonu, hastanelerde hastane kaynaklı ishali önlemede yardımcıdır. Virüs yakınmaların ortaya çıkışından 10 - 12 gün sonrasına kadar dışkı ile atılmaktadır.Rota virüse karşı aşı uygulanmaktadır. İdeal aşılama 2. ay ile 3. ayda başlamalıdır.
 
icon
icon
 
2,843Konular
2,962Mesajlar
48Kullanıcılar
AyışığıSon üye
Üst Alt