Hoş Geldiniz MaviForum Güncel Paylaşım Eğlence Sohbet Forum Sitesi

MaviForum.Net Sitemizde Sizlerde Paylaşım yapmak için Lütfen kayıt olarak sınırsız şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Hadi Ne duruyorsun Şimdi kayıt ol Sende    Kayıt ol

ISO Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Celoxy

kayıtlı Kullanıcı
CE Belgesi

Danışmanlık hizmetleri ile CE belgesi almak mümkündür ve fiyatı seçtiğiniz firmaya göre değişebilir. Türk Akreditasyon Kurumu tarafından onaylanmış firmalar genellikle CE sertifikası verebilirler ve bu belgenin fiyatı 5.500 TL ile 6.500 TL arasında olabilir.

CE Belgesi, "Conformite European" ifadesinin kısaltmasıdır ve Avrupa Birliği'nin sağlık, güvenlik, çevre ve tüketicinin korunması konusundaki temel gerekliliklerine uygun olduğunu gösterir. Bu belge olmadan ürünler Avrupa Birliği ülkelerine giremezler ve bu nedenle CE işareti, ürünlerin Avrupa Birliği iç pazarında serbestçe dolaşımına olanak veren bir "Endüstriyel ürün pasaportu" olarak tanımlanabilir.

CE işareti, üreticinin garanti beyanı olmakla beraber aynı zamanda ürünün pasaportu niteliğindedir. CE Belgesi, AB'nin uyulması mecburi olan bir takım Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında ürünlere iliştirilen bir işarettir. Bu nedenle, AB üyesi ülkelerde piyasaya arz edilecek olan ürünlerin bu işareti taşıması zorunludur.

Gümrük Birliği anlaşması gereği, Türkiye'de üretilen malların AB içinde serbest dolaşımı için CE Belgesi zorunludur. Bu nedenle, Türkiye'de CE Belgesi Veren Firmaların hizmetleri üretim sürecinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir ve bu şekilde Türk malının kalitesi yükseltilmektedir. 23 farklı ürün grubu için sadece AB ihracatında zorunlu olan CE uygunluk beyanı, ülkemizde piyasaya arz edilecek ürünler için de zorunlu hale gelmiştir.

ISO 9001 Belgesi Nedir?

ISO 9001 belgesi, bir işletmenin kalite yönetim sistemini (QMS) standartlaştırdığını ve uluslararası kabul görmüş bir standarda uygun olduğunu kanıtlayan bir belgedir. Bu standardın amacı, ürün veya hizmetlerin müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak üretilmesini, istikrarlı bir şekilde sunulmasını ve sürekli olarak iyileştirilmesini sağlamaktır.

ISO 9001, belirli gereklilikleri karşılamak için bir kalite yönetim sistemi kurmanızı gerektirir. Sistem, tüm prosedürleri, talimatları ve kaynakları kapsar ve sürekli bir gelişim felsefesi üzerine inşa edilir. Belge, müşterilerinizin ve diğer ilgili tarafların ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olacak bir çerçeve sağlar.

ISO 9001 belgesine sahip olmak işletmenizin itibarını artırır ve müşterilerinize daha güven verir. Ayrıca, bu belgeye sahip olmak, işletmenizin mevzuata uygun olduğunu da gösterir. ISO 9001 belgesi, tedarik zincirinde yer alan diğer işletmeler tarafından da kabul görür ve işletmenizin ihracat yaparken ülke bazlı belge gereksinimlerini yerine getirmesine olanak tanır.

ISO Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

ISO belgesi, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından oluşturulan ve yayınlanan standartlara uygun olarak bir işletme veya kuruluşun yönetim sisteminin belgelendirilmesidir. ISO belgesi almak, işletmenizin ürünlerini veya hizmetlerini müşterilerinize daha güvenli bir şekilde sunmanızı sağlayacak kalite yönetim sistemlerinin uygulanmasını gerektirir.

ISO belgesi almak için ilk adım, işletmenizin ISO standartlarına uygunluğunu değerlendirmektir. Bu değerlendirme, bir danışmanlık firması tarafından yapılabilir veya işletmenizdeki bir çalışan tarafından gerçekleştirilebilir. ISO 9001, 14001, 27001 gibi farklı standartlar bulunmaktadır, ancak hangi standarda ihtiyacınız olduğunu belirlemek için işletmenizin faaliyetlerine ve hedeflerine göre karar vermek önemlidir.

İkinci adım, bir kalite yönetim sistemi kurmaktır. Bu süreçte, ISO standartlarına uygun olarak tüm prosedürleri, kaynakları ve talimatları belirlemeniz gerekmektedir. Yönetim sistemi, sürekli iyileştirme prensipleri üzerine inşa edilerek, işletmenizin performansını arttıracak bir çerçeve sağlamalıdır.

Üçüncü adım, bir üçüncü parti belgelendirme kuruluşuyla anlaşmak ve belge almak için denetim sürecini tamamlamaktır. Bu denetimler genellikle bir gün veya daha uzun sürebilir ve yönetim sisteminizin ISO standartlarına uygunluğunu değerlendirecektir.

ISO belgesi almak zaman alıcı bir süreç olabilir, ancak işletmenize birçok fayda sağlar. ISO belgesine sahip olmak, müşterilerinize ürünlerinizin ve hizmetlerinizin kaliteli olduğunu gösterir, diğer işletmelerin tedarik zincirinde sizinle çalışmasını kolaylaştırır ve mevzuata uygunluğunuzu kanıtlar.

Daha fazla bilgi için https://www.ozkandanismanlik.net/ adresini ziyaret edin.

1,682Konular
1,793Mesajlar
39Kullanıcılar
DuRuSon üye
Üst Alt