Hoş Geldiniz MaviForum Güncel Paylaşım Eğlence Sohbet Forum Sitesi

MaviForum.Net Sitemizde Sizlerde Paylaşım yapmak için Lütfen kayıt olarak sınırsız şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Hadi Ne duruyorsun Şimdi kayıt ol Sende    Kayıt ol

Göz enfeksiyonlarında artış (Göz enfeksiyonu nasıl bulaşıyor?)

AceLya

Yönetici
Admin
Grafiker
Katılım
29 Şub 2024
Mesajlar
414
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Göz enfeksiyonlarında artış (Göz enfeksiyonu nasıl bulaşıyor?)

Son dönemde göz enfeksiyonlarına neden olabilen virüslerin etkisiyle hastaneye başvuranların sayısı arttı. Uzmanlar el hijyenine dikkat edilmesini, kişisel eşyaların ortak kullanılmamasını ve belirtiler baş gösterdiğinde vakit kaybetmeden doktora başvurulmasını öneriyor.

Göz kapaklarında şişlik, gözlerde kızarıklık ve sulanma. Tüm bunlar göz enfeksiyonlarına neden olan virüslerin, yani adenovirüslerin belirtileri arasında yer alıyor. El hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı op. Dr. Gülşah Tezcan, "Bu çoğunlukla çok bulaşıcı bir hastalık. Çoğunlukla toplu olan toplu yaşanan yerlerde çocuklar kreşte özellikle bu hastalığı okullarda kapabiliyorlar. İlerleyen dönemde gözün şeffaf tabakası kornea tabakasında lekeler oluşmakta. Bu hastalığın aslında süreçte çok ciddi bir komplikasyonu." değerlendirmesinde bulundu.Adenovirüsler 1 hafta içinde bulaşabiliyor ve her yaş grubunda gözlenebiliyor. Uzmanların göz enfeksiyonlarından korunmak için uyarıları var. Op. Dr. Tezcan, "Hastalıkta temastan kaçınmak çok çok önemli. Çok bulaşıcı çünkü. Yüzümüzü gözümüzü elledikten sonra herhangi bir yere dokunmadan muhakkak elimizi yıkamalıyız. Ayrıca makyaj malzemelerinin de ortak kullanılmaması çok çok önemli." dedi. Belirtiler meydana geldiğinde hastalığın bulaşma riskini önlemek için doktora başvurmak önemli.
 
icon
icon
 
2,843Konular
2,962Mesajlar
48Kullanıcılar
AyışığıSon üye
Üst Alt