Hoş Geldiniz MaviForum Güncel Paylaşım Eğlence Sohbet Forum Sitesi

MaviForum.Net Sitemizde Sizlerde Paylaşım yapmak için Lütfen kayıt olarak sınırsız şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Hadi Ne duruyorsun Şimdi kayıt ol Sende    Kayıt ol

Eylül 1928 | Atatürk Günlüğü

anatoLya

Yönetici
Site Sahibi
Admin
Katılım
9 Ağu 2023
Mesajlar
302
Tepkime puanı
18,008
Puanları
180,402
Konum
Kimeneki
16 Eylül 1928 | Atatürk Günlüğü - Atatürk’ün Samsun Hükümet Konağı’ndaki Yazı Dersi​

Reisicumhur Hazretleri sabah saat 08.00 de İzmir Vapuru ile Sinop’tan hareket etti ve saat 15.00 te Samsun’a geldi. Bütün Samsun halkı sokaklara parklara dolmuştu. İskelede büyük bir törenle karşılandı.

...

Gazi askeri kıtaların ve Gazi Parkı’nda bekleyen binlerce halkın “Yaşa Büyük Gazimiz!” tezahüratı ve alkışları arasından geçerek Hükümet Konağı’na geldi. (1)

Samsun Hükümet Konağı’nda Yazı Dersi

Reisicumhur Hükümet Konağı’nda biraz dinlendikten sonra Hükümet binası önüne toplanan halka balkondan iltifat etti ve selam verdi. Buradan Meclisi Umumi Vilayet Salonunda hazırlanan kara tahtanın yanına gelerek başta Vali Diyarbakırlı Kazım Paşa olmak üzere memurları öğretmenleri daire müdürlerini yeni Türk harflerinden imtihan etti ve bu husustaki bilgilerini yokladı. Sıhhiye Müdür Vekili Dr. Fahri Bey yazılarında en çok başarılı oldu.

Gazi Hazretleri dersin sonunda kara tahtada

“Bütün arkadaşlar yazımızı iyi okuyup yazıyorlar.” cümlesini yazdırdı.

Gazi yeni harflere ait dersin sonunda hazır bulunanlara şu sözleri söyledi:


“Arkadaşlar çok memnun oldum. Beş on gün zarfında diğer mesainiz olduğu halde harfleri iyi öğrenmişsiniz. Teşekkür ederim. İnşallah yakın zamanlarda resmi muameleye de yeni harflerimizle başlayacağız.”

Dersten sonra saat 18.00 de Vali Kazım Paşa’yı ve Hükümet salonunda toplanan halkı selamlayarak Hükümet Konağı’ndan çıktı ve Belediyeyi ziyaret etti. Oradan da ikameti için ayrılan Cumhuriyet Halk Fırkası binasına geçti.

(1) Cumhuriyet: 1566 s.12

Kaynak: Başöğretmen Atatürk 1919-1928 Ahmet Bekir Palazoğlu Ankara 1991 Cilt.1 s.315
 
icon
icon
 
3,148Konular
3,267Mesajlar
50Kullanıcılar
dijitalSon üye
Üst Alt