Hoş Geldiniz MaviForum Güncel Paylaşım Eğlence Sohbet Forum Sitesi

MaviForum.Net Sitemizde Sizlerde Paylaşım yapmak için Lütfen kayıt olarak sınırsız şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Hadi Ne duruyorsun Şimdi kayıt ol Sende    Kayıt ol

Dikkat çeken araştırma: Kaynatılan musluk suları şişe sularında daha güvenli

AceLya

Yönetici
Admin
Grafiker
Katılım
29 Şub 2024
Mesajlar
417
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Dikkat çeken araştırma: Kaynatılan musluk suları şişe sularında daha güvenli

Araştırmacılar, musluk suyunu kaynatmanın yaygın bulunan mikroplastiklerin zararlı etkilerini azaltabileceğini tespit etti. Kaynatılan musluk suyunun plastik şişe içerisindeki sudan daha güvenli olduğu bildirildi.

Musluk sularıyla ilgili dikkat çeken bir araştırma yapıldı.

The Hill'in haberine göre, Çinli bilim insanları, suda en yaygın bulunduğu kaydedilen polistiren, polietilen ve polipropilenin insan sağlığı üzerindeki etkilerini inceledi. Araştırma kapsamında yüksek seviyede kalsiyum karbonat (kireç taşı) ve magnezyum içeren musluk suyu kaynatıldığında içeriğindeki kalsiyum karbonatın mikroplastikleri etrafında kümelenerek hapsedip zararsız hale getirdiği saptandı. Araştırmada suyu kaynatmanın mikroplastiklerin zararlı etkilerini tamamen yok etmediği fakat ele alınan 3 plastik bileşiğin en az yüzde 80'inin zararlarını ortadan kaldırdığı gözlendi.

PLASTİK ŞİŞEDEKİ SUDAN DAHA GÜVENLİ Kaynatılan musluk suyunun şişe suyundan daha güvenli olduğu, plastik kirliliğinin sağlık üzerindeki bazı olumsuz etkilerinden bu yöntemle kaçınılabileceği bildirildi. ABD'deki Columbia Üniversitesinden araştırmacıların ocakta "Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)" adlı dergide yayımlanan çalışmasında şişe suyunun bir litresinin yaklaşık çeyrek milyon nanoplastik içerebileceği ortaya konulmuştu. Araştırma, "Environmental Research Letters" adlı dergide yayımlandı.
 
icon
icon
 
2,843Konular
2,962Mesajlar
48Kullanıcılar
AyışığıSon üye
Üst Alt