Avukat Nedir

benaykt

kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 May 2022
Mesajlar
269
Tepkime puanı
304
Puanları
2,152
Konum
istanbul
Avukat nedir? Boşanma avukatı nedir? Avukat ve boşanma avukatı nedir? Hukuki süreçlerin profesyonelce takibini yapan, vekalet aldığı bireylerin hak kaybını tümüyle önlemeye çalışan ve onların haklarını koruyan meslek kişisine, avukat denir. Genel itibarıyla avukatların faaliyette bulunması için baroya bağlı olmaları; yasal zorunluluktur. Çalıştıkları şehirdeki baroya bağlı olarak faaliyetlerini yürüten avukatların, alacakları ücretler de yasal düzenlemelerle belirlenmiş durumdadır.

Bireyleri temsil ederken süreçleri atlamaksızın takip eden avukatlar, müvekkillerini en iyi şekilde temsil etmeyi kendilerine meslek seçmiş kişilerdir. Avukatlar, uyuşmazlığın doğumundan başlayarak mahkeme aşaması ve hakkın teslimine kadar olan süreçte, kişileri profesyonelce temsil etmekle yükümlüdür. Türkiye’nin her bölgesinde bir avukat bulunur. Örneğin Mersin avukat, Antalya avukat, İstanbul avukat gibi.

Boşanma Avukatı Nedir?

Boşanma avukatı, medeni hukukun bir alt dalı olan aile hukuku uyuşmazlıkları kaynaklı boşanma, nafaka, velayet, mal paylaşımı vb. gibi davalara girmekte olan avukatlara verilen isim olarak bilinir. Bir başka deyişle bu kavram, aile avukatı tabiriyle de adlandırılır. Mevzuatta boşanma avukatı gibi bir tanım olmasa da halk arasında yaygın bir şekilde boşanma avukatı olarak bu türde yoğun hizmet sunan avukatlara, vekalet verilme yoluna gidilir.

Boşanma avukatları genel olarak bulunulan ilde aratılır. Mesela Mersin boşanma avukatı, İstanbul boşanma avukatı gibi. İnsanlar bu sayede hukuki danışmanlık hizmeti alabilmektedir. Sadece web siteleri üzerinden değil, Mersin avukat, İzmir, İstanbul, Ankara gibi tüm illerde avukat arayan kişiler Google haritalar üzerinden de avukatlara ulaşabilmektedir.
 
1,036Konular
1,136Mesajlar
50Kullanıcılar
dursunzamanSon üye
Üst Alt