Hoş Geldiniz MaviForum Güncel Paylaşım Eğlence Sohbet Forum Sitesi

MaviForum.Net Sitemizde Sizlerde Paylaşım yapmak için Lütfen kayıt olarak sınırsız şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Hadi Ne duruyorsun Şimdi kayıt ol Sende    Kayıt ol

Alzheimer'da teşhis riski: Milyonlarca sağlıklı insana da tanı konabilir

AceLya

Yönetici
Admin
Grafiker
Katılım
29 Şub 2024
Mesajlar
414
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Alzheimer'da teşhis riski: Milyonlarca sağlıklı insana da tanı konabilir

Alzheimer teşhisinde yeni tanı yöntemleri tartışma yarattı. ABD merkezli Alzheimer Derneği'nin planına göre, hastalığın tanımı hiçbir bilişsel veya hafıza sorunu olmayan milyonlarca insanı kapsayacak şekilde genişletilebilir.

ABD merkezli Alzheimer Derneği'nin gerçekleştirdiği bir panelde bilim insanları sağlıklı, orta yaşlı yetişkinlere Alzheimer hastalığı tanısı konmasını sağlayacak tartışmalı öneriler sundu. Bu önerilere göre hastalığın "kapsayıcılığını" artıracak şekilde tanımının değişmesi bekleniyor. Beyinde biriken ve Alzheimer gelişimiyle bağlantılı olan "amiloid" adı verilen toksik proteinin anormal seviyelerine sahip kişilerin dışarıdan sağlıklı görünmelerine rağmen hastalığın yeni tanımlanan "Birinci Aşamasında'"oldukları söylenebilir.

SEMPTOMLAR ORTAYA ÇIKMADAN TEŞHİS Uluslararası demans konferansında tartışılan planlar, semptomlar ortaya çıkmadan çok önce yüksek düzeyde amiloidi kolayca tespit edebilen yeni kan testleri nedeniyle gündeme geldi. Panel üyelerinden biri olan Alzheimer Derneği'nin baş bilim sorumlusu Maria Carrillo, "Bu girişimin amacı erken teşhis ve tedavi bilimini ilerletmektir. Demansı önlemek için hastalığı belirtiler ortaya çıkmadan önce tespit edip tedavi etmemiz gerekiyor" dedi. Doktorlar, sağlıklı yetişkinlere aslında hiçbir zaman sahip olmayacakları, hayatlarını değiştirecek bir hastalık teşhisi koymanın "çok ciddi" tehlikeleri konusunda uyardı.
 
icon
icon
 
2,843Konular
2,962Mesajlar
48Kullanıcılar
AyışığıSon üye
Üst Alt