Hoş Geldiniz MaviForum Güncel Paylaşım Eğlence Sohbet Forum Sitesi

MaviForum.Net Sitemizde Sizlerde Paylaşım yapmak için Lütfen kayıt olarak sınırsız şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Hadi Ne duruyorsun Şimdi kayıt ol Sende    Kayıt ol

27 Ağustos 1928 | Atatürk Günlüğü

anatoLya

Yönetici
Site Sahibi
Admin
Katılım
9 Ağu 2023
Mesajlar
302
Tepkime puanı
18,008
Puanları
180,402
Konum
Kimeneki
27 Ağustos 1928 | Atatürk Günlüğü - Atatürk’ün Bursa Hükümet Konağı’nda Verdiği Yazı Dersi​

Ertuğrul Yatı bu sabah saat 05.00 de Mudanya önünde demirledi. Her taraf bayraklarla süslenmişti. Reisicumhur Hazretleri saat 10.50 de Saraçoğlu Şükrü milletvekillerinden Kılıç Ali Salih Recep Zühtü Cevat Abbas Beyler ve Kâtibi Umumî Tevfik Bey bulunduğu halde Yat’tan iskeleye çıktı ve Vali Fatin Bey’in otomobiline binerek halkın tezahüratı arasında Bursa’ya hareket etti.

Gazi Hazretleri saat 13.00 de Bursa’da 21 pare top atışı ile karşılandı. Bursa’ya gelişini haber alan Bursa halkı caddelere dökülmüştü. Askerî bando askerî müfrezeler Bursa Askerî Lisesi öğrencileri ve halk tarafından şehrin girişinde selamlandı. Halk Gazi Hazretleri’ni hararetle ve coşkunlukla karşıladı.


Bursa Hükûmet Konağı’nda Yazı Dersi

Reisicumhur Hazretleri doğruca Hükûmet Konağı’na gitti. Hükûmet’te Meclis Umumi Salonunda bütün memurların toplanmasını emretti. Burada birkaç dakikalık istirahatten sonra Meclis Umumi Salonunda önceden hazırlanan yazı tahtası başına geçti. Burasının elverişli bir dershane olduğunu bildiren Gazi önce Vali Fatin Bey’den başlayarak bütün memurları yeni harflerden imtihan etti. Vali Fatin Bey’den sonra yazı tahtası başına Sıhhiye Müdürü Dr. Kemal Bey geldi ve Gazi Kemal Bey’e yeni Türk harfleri ile şu cümleyi yazdırdı:

“Bugün Bursa’da her vakit olduğu gibi gördüğüm samimiyetten çok memnun oldum.”

Gazi iki üç saat içinde yirmiden fazla memurla temrinler yaptı. Meclis Reis Vekili Refet Bey’de temrin yapanlar arasındaydı.

Bir süre dinlendikten sonra Gazi Hazretleri:

“Bunların hepsi biliyor kafi…” dedi.

Kaynak: Başöğretmen Atatürk 1919-1928 Ahmet Bekir Palazoğlu Ankara 1991 Cilt.1 s.299
 
icon
icon
 
3,989Konular
4,108Mesajlar
50Kullanıcılar
dijitalSon üye
Üst Alt