Hoş Geldiniz MaviForum Güncel Paylaşım Eğlence Sohbet Forum Sitesi

MaviForum.Net Sitemizde Sizlerde Paylaşım yapmak için Lütfen kayıt olarak sınırsız şekilde paylaşım yapabilirsiniz. Hadi Ne duruyorsun Şimdi kayıt ol Sende    Kayıt ol

Halk arasında "dağ tirmidi" olarak biliniyor! Kilosu 350 TL'den tezgahta yerini aldı, D vitamini takviyesinden bile etkili

AceLya

Yönetici
Admin
Grafiker
Katılım
29 Şub 2024
Mesajlar
542
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Halk arasında

Ordu’da, yüksek kesimlerdeki kırsal mahallelerde toplanan ve halk arasında "dağ tirmidi" olarak adlandırılan dağ mantarının sezonu açıldı. Vatandaşlar, topladıkları mantarın fazla olanlarını ise kilosu 350 liradan satışa sunuyor.

KdfB_H0V80mVmvVrDzJHoA.jpg

Yüksek rakımlı bölgelerde ve bol yağış alan yerlerde yetişen dağ mantarı, yaz aylarında Ordu'da sofraların vazgeçilmez ürünleri arasında yerini alıyor.
jf2B-xw6mkm85-Q_Rtdm8A.jpg

Fatsa ilçesinin kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar, topladığı dağ mantarlarını kavurma ve turşu olarak tüketiyor.
MM7OQDBWCUGY9A-PXAQUNA.jpg

Yağmurun ardından kendiliğinden yetişen mantarlar, hem sofraları süslüyor, hem de satılarak ekonomiye katkı sağlanıyor.
SrdpySx1UEy57QmhKx1Tzw.jpg

Vatandaşlar, şuan dağ mantarının az olduğunu ve kilogram fiyatının 350 lira olduğunu belirterek, “Dağ mantarı ormanlarımızda, fındık bahçelerimizde dağlarda olan bir mantar türü. Özellikle bir dahaki sene olsun diye kökünü geride bırakıp öyle söküyoruz.
8J_lmobatUamYCBU-OQLwQ.jpg

Dağ mantarı yağmur yağmayan sıcak havalarda çıkmaz, kesinlikle yağmur yağması önemli. Şuanda sezonun ilk dağ mantarları tezgahlarda satışa sunuldu, kilosu 350 liradan satılıyor.
IFkHQbN2ekiSRWej1QJSFQ.jpg

Şu an az miktarda olduğu için fiyatı pahalı, ilerleyen günlerde bol olunca fiyatı düşecektir” ifadelerine yer verdiler.
ZbpNtegdkkq2SwgHtODiOg.jpg

Mantar toplamanın ve temizlemesinin zor olduğunu belirten vatandaşlar, “Dağ mantarı lezzetli olduğu kadar da faydalıdır. Dağ mantarının en bilindik faydalarında birisi D vitamini içeriyor. Daha birçok faydası var. Dağ mantarını özenle toplamak önemli çünkü bazı vatandaşlar zehirli mantarları da topluyor ve sonuç olarak yediklerinde zehirlenebiliyor” diye konuştular.
 
icon
icon
 
3,989Konular
4,108Mesajlar
50Kullanıcılar
dijitalSon üye
Üst Alt